Moment aniversar. Veteranul Roşu Petru la vârsta centenarului

Viața parohiei Octombrie 17, 2014

Sâmbătă, 18 octombrie, veteranul  Roşu Petru împlineşte frumoasa vârstă de 100 de ani.

O viaţă plină de încercări, dar şi de lucruri frumoase despre care bătrânul vorbeşte cu seninătate, ori de câte ori amintim de vremurile trecute. Chiar dacă timpul şi-a pus amprenta pe chipul său, moş’ Petrache se bucură încă de sănătate şi putere, două aspecte deloc de neglijat la această vârstă.

La ceas aniversar, comunitatea din Poieniţa îi urează La mulţi ani şi ne rugăm Bunului Dumnezeu să-l întărească şi să-l mângâie şi în anii care vor urma.

Momentul va fi marcat duminică, 19 octombrie, când Parohia Poieniţa, Primăria Vânători şi Centrul Militar Iaşi, într-un cadru festiv, îi vor oferi bătrânului veteran distincţii şi cadouri.

Vom reveni cu amănunte.

Pr. Marius-Ionuţ Tabarcea