„Mugurii de credinţă” pregătiţi pentru şcoală

Viața parohiei Septembrie 3, 2015

Bucuria vacanţei mari şi emoţia începutului de an şcolar sunt sentimente specifice copilăriei care ne însoţesc pe drumul vieţii.

Şcolarii, de la oraş sau de la sat, singuri la părinţi sau din familii numeroase, din şcoli moderne sau mai puţin moderne simt cu aceeaşi intensitate emoţia începutului de an şcolar.

Amintindu-şi de acest sentiment de început de toamnă, domnul Lucian Ionel Borfotină, fiu al comunei Cristeşti, care locuieşte în prezent în municipiul Botoşani, şi-a propus să aducă zâmbete pe chipul şcolarilor din locurile copilăriei sale.

Astfel, în ziua de 3 septembrie a.c., la biserica parohială din Ghilăneşti, dumnealui a oferit ghiozdane echipate cu rechizite celor 15 copii din grupa de cateheză „Muguri de credinţă”.

Micii şcolari vor începe noul an şcolar curajoşi şi încrezători.

Surprinşi de daruri, prin bucuria lor, copiii au adus zâmbetul pe chipul donatorului.

Adresăm sincere mulţumiri domnului Lucian Ionel Borfotină şi îl invităm din toamnă la una din întâlnirile grupei de cateheză „Muguri de credinţă” pentru a se molipsi de entuziasmul şi dorinţa de cunoaştere a micilor învăţăcei întru ale credinţei.