Cerc Pastoral-Misionar în parohia Coștiugeni

Viața parohiei Septembrie 2, 2015

Începutul anului bisericesc a adus împreună preoții din jurul comunei Albești, protopopiatul Botoșani, pentru săvârșirea Sfintei Taine a Maslului și a slujbei Sfințirii Aghiezmei. Întâlnirea Cercului-Pastoral „Sfântul Mina” din care fac parte parohiile Albești, Buimăceni, Coștiugeni, ionășeni, Jijia, Mășcăteni, Șoldănești și Tudor Vladimirescu a avut loc la Biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din parohia Coștiugeni.

La finalul slujbei, părintele Ionuț Ciobanu de la parohia Buimăceni a tratat tema „Sfânta Împărtășanie în viața credincioșilor”, după care părintele paroh Teodor Cenușă a mulțumit preoților și credincioșilor pentru participare. Credincioșii au primit binecuvântări, bucurându-se de împreuna-slujire și de ungerea cu untdelemn sfințit.